Vyľudnený okres Huelvy

Autor: Marek Remža | 20.10.2013 o 21:42 | Karma článku: 11,23 | Prečítané:  456x

Tento článok voľne nadväzuje na predchádzajúci o Huelve. Niektoré skutočnosti, ktoré si uvedomíte na tomto mieste potvrdzujú, že je to miesto turisticky málo navštevované v kontraste s tým, čo ponúka.

078.JPG

Nehovorím teraz iba o meste Huelva, ale o celom jeho okolí - regióne Huelva. Nachádza sa juhu Španielska, na východ od portugalskej hranice. Mesto Huelva je asi 50km od hranice. Pobrežie je z juhu čistý Atlantický oceán. Na juhovýchod je národný park de Donana s divými koníkmi a čarovné starobylé mestečko na poloostrove - Cádiz. Smerom na východ sa dostaneme k pustatinám Sevilly, zo severu je to lesnatá pahorkatina ako Malé Karpaty. A konečne - na západ sa dostaneme do krásneho regiónu Algarve, ktorý si však zaslúži samostatný článok, ak nie viac.

P1070141.JPG

Toľko lekcia geografie. Čo tu však nájdeme a čo nie?

P1030571.JPG

Nenájdeme tu žiadnu angličtinu. Ľudia sú tu nie veľmi zvyknutí na turistov a v podstate ani na žiadnych cudzincov. Takmer všetko je výlučne po španielsky; jedlá, obchody, filmy v kinách sú takmer všetky nadabované. Vplyv angličtiny je napríklad oproti Slovensku minimálny. Jedinou jazykovou mutáciou je andalúzština, ale to je vlastne dialekt. Ak na niekoho začnete po anglicky, bude šokovaný a spýta sa vás, či ste z Anglicka. Vysokoškolská angličtina je na úrovni našej stredoškolskej a ak chcete vediet po anglicky hovoriť, musíte vytŕčať z radu. S týmto je spojená ďalšia vec, ktorú tu nenájdeme.

090.JPG

Nenájdeme tu turistov. Tento kraj je vďaka slabej infraštruktúre a vybudovanosti veľmi málo navštevovaný. Dostanete sa sem cez cestovné kancelárie ale skôr iba do uzavretých hotelových komplexov s bazénmi na pláži. Dôvodov na slabú návštevnosť je niekoľko a nedá sa to iba tak ľahko zoškatuľkovať.

P1030621.JPG

Nenájdeme tu zamestnanie. Celý andalúzsky región trpí týmto problémom, mimo veľkých miest je to samozrejme najhoršie, momentálne sa nezamestnanosť pohybuje okolo 30%. Ak sa napríklad prejdete po Huelve, uvidíte kopec tabuliek na jednotlivých bytoch s textom na prenájom alebo na predaj. Hlavným zdrojom príjmov tu nie je turizmus, ale jedny z najväčších pomarančovníkových (Don Simon) a olivových plantáži na svete.

084.JPG

Nájdeme tu krásnu charakteristickú prírodu. Spomínaná geografická poloha robí z regiónu celkom zaujímavé miesto, aj keď trošku vyludnené, čo je však super pre milovníkov prírody. Pláže sú tu pieskové, priestranné a nie veľmi využívané. Mimo miest a dediniek sa tu môžete kúpať takmer osamote. Voda je v priemere veľmi čistá, iba na občasné zakalenie z piesku alebo rias. Medúzy tu sú, ale iba výnimočne. Okolitá krajina je v lete polopúšť - piesková, skalistá a červená. Ide o charakteristickú červenú hlinu, ktorú vidíte aj keď pristávate v Malage a rozťahuje sa na západ cez Gibraltár, Huelvu až k portugalským hraniciam - región Algarve.

P1070125.JPG

Mesto Huelva sa tlačí medzi dvoma riekami - Rio Odiel a Rio Tinto. Práve Rio Tinto má názov podľa farby - je červená. Tinto neznamená priamo červenú farbu, ale ako poznáme vino tinto (červené víno), tak to volne znamená červené zafarbenie. No a práve táto rieka je zafarbená od červenej hliny. Možno sa vám názov Rio Tinto zdá nejaký povedomý. Áno, je to v súčasnosti medzinárodná korporácia venujúca sa ťažbe surovín, ktorá sa tak zglobalizovala že sídli v Londýne a Melbourne. Pôvodne bola však Rio Tinto britská ťažobná spoločnosť pôsobiaca v 19. storočí práve pri Huelve. O pôsobení britov na tomto mieste a zaslúžení vzniku futbalu ako takého v Španielsku si povieme inokedy.

052.JPG

Nájdeme tu tropické podnebie. Zo skúsenosti sa dá kúpať od začiatku apríla do konca októbra, keď teploty dosahujú príjemných 28 stupňov. Ak vás náhodou napadne sem prísť v júli alebo auguste, nájdete mestá prázdne. Prechádzať sa v 43 stupňoch v tieni po rozpálenej dlažbe nie je práve najlepšia zábava. Siesta je tu striktne dodržiavaná asi aj zo zdravotných a bezpečnostných dôvodov. Jediná aktivita španielov a aj vaša by mala byť cesta na pláž, kde je zvyčajne iba okolo 30 stupňov a nepretržitý vietor.

065.JPG

Nájdeme tu lacné služby. Ekonomická situácia sa zaslúžila o naozaj nízke ceny v tomto regióne. Ak zoberieme do úvahy absenciu nejakých väčších turistických destinácií a miest, tak ceny sú nízke rovnomerne. Ceny v supermarketoch sú rovnaké ako na Slovensku a oblečenie je omnoho lacnejšie a s  pestrejším výberom. Asi vás napadne vybrať sa najesť, buďte však pripravený na španielsky výber s malou šancou si vybrať v angličtine.

P1060986.JPG

Dúfam, že toto nepôsobí ako nejaká reklama na tento región, pretože všetko pre má aj svoje proti. Ak by niekde existovalo dokonalé miesto na návštevu, tak by tam už dávno všetci boli.

P1070039.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?